Mass Effect 3 Türkçe Yama Çalışması Hakkında

Sevgili takipçilerimiz,

Öncelikle çeviri çalışmamıza başlangıcından beri gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Fakat takdir edersiniz ki, bunlar zor işler ve her zaman istendiği gibi gitmeyebiliyor. Uzun süredir yavaşlıktan şikayet edildiğine şahit oluyorum ve takipçilerimizi daha fazla meraklandırmamak için uygun bir açıklama getirmek istiyorum.
Çalışmamıza bildiğiniz gibi 2013 Temmuz’unda, yamayı yarıda bırakıp giden arkadaştan devralarak başladık. Tabii kendisiyle beraber dosyalar da ortadan yok olduğu için, en baştan almak zorunda kaldık. O zamandan beridir iyi ya da kötü çalışarak ve teknik sorunlarla uğraşarak %70’e erişmeyi başardık. Ancak son zamanlardaki yavaşlama özellikle görülebilir bir hale geldi. Bunun nedenlerini tüm şeffaflığıyla anlatacağım.

Oyun dosyasındaki diyaloglar, metinler vb. sıralı olmadığı için, en başta youtube videoları kullanarak, oradan diyaloglara bakarak sorunsuzca çeviriyi ilerletiyorduk. Ekipte de sorun yoktu. Ancak bu video çevirileri bittiği zaman, geri kalanları nasıl tamamlayacağımız konusunda soru işaretleri belirmeye başladı. Ekipçe de boşluğa düştük. Biz de oyunu oynamış ve iyi hatırlayan ekip üyeleri olarak (ben ve iki arkadaşım, sonra iki kişiye düştük) sayfaları tek tek eleyerek ve üzerlerinde uğraşarak, diyalogları hatırlamaya çalışarak çeviriye devam ettik. Bu yavaşlamamızın en önemli nedeni ve bu konuda bu şekilde çalışmak haricinde bir alternatifimiz yok. 10.000’er satırlık sayfaları bu şekilde eleyerek gitmek zorundayız. Bu sırada ekip içinde çözülmeler meydana geldi ve yenileme sürecine girmek zorunda kaldık.

Bu yeni arkadaşlarla beraber, zaten başlamış olduğumuz metin çeviri sürecini sürdürmeye devam ediyoruz. Şu anda ekipteki görev dağılımı şöyle: Ben ve arkadaşım (ki o her zaman müsait olmayabiliyor, bu yüzden tek başıma uğraşmak zorunda kalıyorum) sayfalardakı satırları eleyerek çeviriyoruz, geri kalanlarımız da metinleri yapıyor. Metinlerin uzunluğuna göre de çeviri süresi değişiyor.

Yukarıda açıkladığım nedenlerden dolayı ne yazık ki hızımız bu kadarla kalıyor.

Umarım yeterince açıklayıcı olmuşumdur, sizlere yamamızı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz ve sabırlı olmanızı rica ederiz. Yamanın iptal olması gibi bir şey asla söz konusu olmayacak.

Okuduğunuz için teşekkürler

Can Albayrak, Mass Effect 3 Türkçe Yama Proje Yöneticisi

Tavsiye Ediyoruz

Middle-Earth Shadow of Mordor – Türkçe Yama v1.0

KURULUM NOTLARI – Bu yama OyunCeviri.com ekibi tarafından yapılmıştır. – Türkçe yama, oyunun Steam sürümüne …